Menu

Symbolika slona

Symbolika slona

 

V širšom a univerzálnom zmysle je slon symbol sily a moci, a to nielen fyzickej, ale aj mentálnej a duchovnej.

Hinduistické tradície ho stotožňujú s Ganéšom, bohom múdrosti, synom Šivu a Parvati. Jeho ľudské telo predstavuje mikrokozmos - to manifestované, a jeho slonia hlava makrokozmos - to nemanifestované. Je počiatkom a koncom. V procesiách je tátošom kráľov, v prvom rade kráľa neba Indru, ktorý takto symbolizuje silu zvrchovanosti.

Vďaka svojmu oblému tvaru a svetlosivej farbe sú slony na Ďalekom Východe symbolom oblakov. Odtiaľ pochádza mýtická domnienka o existencii okrídlených slonov, ktoré vytvárajú oblačnú čiaru na horizonte. V Siame, Laose a Kambodži biely slon prináša dážď a dobrú úrodu, keďže Indra, kráľ neba, ktorý na ňom jazdí, je tiež božstvom búrky.

Plní úlohu zvieraťa podopierajúceho svet. Štruktúru kozmu predstavujú štyri piliere, ktoré nesú nebeskú klenbu, symbolizujúc stabilitu a neochvejnosť. A slony sú karyatídami univerza. Jóga pripodobňuje slona k čakre Mulhadara, elementu zeme, ovládaniu stredu štyroch smerov pozemského priestoru. V Strome života, ktorý zjednocuje Nebo so Zemou, je slon v korune, odkiaľ prichádza svetlo žiariace od vrchov až do údolí. Jeho nohy a chobot plynúce v tvare písmena S od zeme až k jeho dvom ušiam, súvisia v inej symbolickej rovine s dvoma časťami sekery s dvojitým ostrím, ktorú nosili antickí Kréťania.

V budhistických učeniach kráľovná Maya počne Budhu vďaka mladému slonovi, ktorý sa vo sne dotkne jej tela chobotom, nástrojom činu a nebeského požehnania, a tak umožní narodenie Avatára.

Tým, ktorí ho vzývajú, prináša jeho sila splnenie ich želaní. Ako boh múdrosti a odstraňovač prekážok, býva Ganéša vzývaný na začiatku dôležitej úlohy alebo sa na neho odvolávajú na začiatku kníh.

Znázornený na stĺpe symbolizuje slon svetlo poznania. Je tátošom bódhisatvu, čím vyjadruje silu jeho poznania, schopnú prebudiť človeka k vedomiu o jeho vlastnom osude.

 

M.A. Carrillo de Albornoz, M.A. Fernández

Hore