Menu

Aktuality vo svete

Stránka 1 z 46
Dobrovoľníci z Novej Akropolis v Chicagu hostili študentov zo školy Global Citizenship Experience Lab School (GCE), ktorá je alternatívou strednej školy, zameriavajúca sa na zážitkové vyučovanie.
Témou vyučovania bol vnútorný boj v každom človeku na základe príbehu o Arjunovi, hrdinovi starovekého hinduistického textu Bhagavadgíty.

Diskutovalo sa na otázky: Aká je moja identita? Čo je správne konanie? Čo je spravodlivosť?
Študenti sa tiež zúčastnili cvičení z programu „Living Philosophy“, Živá Filozofia.
Všetci chceme žiť v spravodlivom svete. Avšak v modernej spoločnosti, ktorá propaguje individualizmus, sme často na pochybách, či spravodlivosť naozaj existuje.
Núti nás to zamyslieť sa, či to takto bolo vždy. Aby sme rozptýlili tieto pochybnosti, vráťme sa do starovekého Egypta.

Kto postavil pyramídy? Kedy a prečo boli postavené? Ako mohli Memnonove kolosy premeniť svetlo na zvuk? Aký je skutočný význam Egyptských pohrebných rituálov? Tieto a mnohé iné záhady dodnes priťahujú bádateľov a výskumníkov z celého sveta.

Najväčšou záhadou ale aj tak ostáva fakt, ako mohla táto civilizácia udržať svoje základy a tradície tisícky rokov? Čo bolo kľúčom k tak obrovskej stabilite?

Maat, bohyňa zákona a spravodlivosti, zosobňovala nebeské zákony vesmíru. Spoločnosť, ktorá sa snaží budovať život na Zemi v súlade s nebeskými zákonmi a faraón ako ručiteľ a zároveň ako sprievodca bohyne Maat, to sú dva hlavné piliere stability a prosperity starovekého Egypta.

„Aby ste porozumeli tejto civilizácií, musíte sa pokúsiť vy sami, aspoň na malú chvíľu, stať sa starovekým Egypťanom.“ povedal Andrej Grošev v úvode. A ku koncu prednášky sa nimi chceli stať všetci.
Dobrovoľníci z Novej Akropolis vystúpili pre obyvateľov domova dôchodcov Szivárvány.
Takmer tucet členov Fénixovho Zboru striedalo vokálny spev s piesňami s hudobným sprievodom.

Tento večer by sa dal opísať ako plný priateľstva a svornosti. Naše publikum si zaspievalo niekoľko piesní spoločne s našim zborom.
Inšpirovaní filmom „Nový svet / The new world“ sme diskutovali o tom, ako sa môžeme pozerať na naše životy z novej perspektívy a aké sú prekážky k dosiahnutiu „nového sveta“ v našom každodennom živote.

 

Kultúrny Kruh Novej Akropolis si prizval pani Gauri Sharma Tripathi tiež nazývanú aj ako “Esencia Kathak“, tanečníčku a rečníčku, ktorá venovala večer klasickému indickému tancu.
Gauri počas večera vysvetlila históriu a filozofiu tejto formy tanca a mnohých ďalších konceptov, ako napríklad tradíciu majster-učeník alebo princíp striedania tréningu a rozjímania.
Na workshope určenom pre ženy, sa dobrovoľníčky Novej Akropolis učili vyrábať ekologické obrúsky z plátna a včelieho vosku, ktoré vedia nahradiť dokonca aj plastovú tašku.
Taktiež si ukázali ako sa dá ľahko vytvoriť taška zo starého trička alebo ako sa starať o domové kvetiny. Všetky nové veci okamžite putovali do bežného života na každodenné využite.
Dobrovoľníci z Novej Akropolis Quetzaltenango organizovali exkurziu na sopku Chicabal, na ktorej sa zúčastnili záujemci z miest Guatemala City, Huehuetenango a Quetzaltenango.

Okrem turistiky, zážitkov a cvičení jogy na pobreží lagúny to bol skvelý spôsob na dobitie energie na základe kontaktu s prírodou.

Dozvedeli sme sa viac o historickom a mýtickom aspekte sopky a taktiež o oltároch Májskych nahualov na brehoch lagúny. Celá exkurzia sa niesla v znamení sebaspoznávania a kamarátstva.
Vo Varšave sa konala verejná prednáška, na ktorej sa verejnosť mohla bližšie zoznámiť s Umením vojny od Sun Tzu.
Prednáška bola zameraná na filozofickú stránku tohto diela ukazujúc vnútornú vojnu v ľudskej bytosti.
V rámci Noci filozofie a oslavy Medzinárodného dňa filozofie, Nová Akropolis organizovala v meste Lausanne diskusiu na tému „Gándhí, bojovník za mier“.
Táto aktivita bola zorganizovaná na počesť 150. výročia narodenia Mahatmá Gándhího a inaugurovaná veľvyslancom Indie, Sibi George-om.

Prednáška a diskusia vyzdvihla nekonečnú krásu a nadčasovosť Gándhiho filozofie - dôležitosť vnútorného boja a nenásilného vzdoru podľa eposu Bhagavadgíta.

Po inaugurácií a predslove Sibi George-a, prítomní rečníci (Recordon zo CENAC, centra proti násiliu, Valériane Bernard, poslankyňa za OSN pre Brahma Kumaris a Jean-Fracois Buisson, riaditeľ Novej Akropolis – Švajčiarsko) sa venovali tematike filozofie Mahatmá Gándhího a jej užitočnosti v dnešnom svete.

Diskusie na „Maison du Peuple“, kde mal Gándhí prejav 8. decembra 1931, sa zúčastnilo viac ako 50 ľudí.
Filozofický workshop zameraný na prácu s emóciami sa uskutočnil v meste Taipei.
Naučili sme sa, kde sa v nás naše emócie nachádzajú a prečo nás niekedy ovládajú.
Precvičili sme si, ako mapovať náš vnútorný svet, ako sa viac zjednotiť sám so sebou a ako žiť so zdravými citmi a emóciami.

Stránka 1 z 46
Hore